Адміністрація російського президента і уряд раніше використовували для моніторингу ЗМІ та блогів систему російської компанії «Медіалогія». Але чиновники не продовжили контракт з «Медіалогією». Новим постачальником системи моніторингу публікацій у ЗМІ та соціальних мережах стала компанія «М 13», власник прав на систему моніторингу «Катюша».
Як пишуть “Відомості”, це випливає з даних, опублікованих на російському сайті держзакупівель. Система «Катюша» купується для управління прес-служби і інформації президента і для департаменту прес-служби і інформації уряду, йдеться в тендерній документації. Вартість контракту до кінця року – 79 млн руб.
Інформацію про закупівлю розмістило Мінкомзв’язку 13 вересня, хоча переможець конкурсу «на покупку у єдиного постачальника» був відомий заздалегідь: ще в травні 2016 р президент Росії Володимир Путін підписав розпорядження про вибір єдиного виконавця, повідомляється в конкурсних документах.
Прес-секретар президента Росій Дмитро Пєсков повідомив «Відомостям», що новою системою моніторингу вже користуються керівники адміністрації, співробітники апарату уряду і інші члени вищого керівництва: «Системою задоволені, вона постійно модернізується». В інтерв’ю РІА “Новости” він сказав, що «система« Катюша» була повністю перероблена і змодельована під наші запити».
У минулому році ФСБ не дала добро на продовження контракту з “Медіалогією”, претензія була в тому, що частина ТОВ «Медіалогія» належала офшорам. Зараз, за даними «Спарк-Інтерфаксу», це не так: 92% «Медіалогії» належить ТОВ «ІХС холдинг» (IT-інтегратор IBS), 8% – гендиректору «Медіалогії» Олександру Волкову. «ІХС холдинг» на 75% належить Анатолію Карачинському, на 25% – Сергію Мацоцкому. Але на момент, коли вирішувалося питання про продовження контракту, серед власників дійсно були офшори.
«М 13» належить, за даними «СПАРК-Інтерфаксу», компанії «Лука», якою у рівних частках володіють Владислав Клюшин і Ольга Паршкова. Розробка «Катюші» почалася ще в 2011 році, але свідоцтво про державну реєстрацію програми отримано тільки в березні 2016 р, випливає з даних Мінкомзв’язку.
Розробки в області IT – тільки одна зі сфер діяльності «Луки». Зокрема, пов’язані з «Лукою» фірми займаються будівництвом житлової та комерційної нерухомості. У 2013 р «Лука» судилася зі структурами Міноборони через будівлі міністерства в Люберцях. З документів суду випливає, що міністерство уклало з компанією попередній договір купівлі-продажу, але потім відмовилося продавати будівлю. Суд став на сторону «Луки» і зобов’язав Міноборони укласти договір.
Розробка «Катюші» велася на кошти приватних інвесторів без залучення державного фінансування, сказав «Відомостям» гендиректор «М 13» Олександр Бадіка. Якими були інвестиції і хто ці інвестори, він не говорить. Всього у створенні і підтримці системи задіяно, за словами Бадікова, близько 150 IT-фахівців.
Крім ЗМІ «Катюша» веде моніторинг інформації з соціальних медіа, «дозволяє в режимі реального часу відслідковувати стан інформаційного поля по широкому спектру тематик, з високою точністю оцінювати характер і масштаби поширення інформації, оперативно реагувати на інформаційні загрози, що виникають».
Відмінність «Катюші» від «Медіалогії», за словами гендиректора, – наявність бази, в якій зібрано понад 20 000 джерел ЗМІ, точна оцінка характеру і масштабів поширення інформації, а також настроюється під користувача інтерфейс. Важливо: на сайті «Медіалогії» зазначено, що вона використовує понад 32 000 джерел ЗМІ.
При розробці “Катюші” «особлива увага приділяється інформаційній безпеці і конфіденційності даних клієнтів», уточнює Бадіка.
Це вже не перший контракт з урядовими структурами, який отримує «М 13». Система «Катюша» використовується в підвідомчих організаціях Міноборони, інших відомствах і структурах державної влади, у великих комерційних компаніях.